خانه / مطالب مهم تصویر دار / رد پای گرافیتی در مرزهای ایران

رد پای گرافیتی در مرزهای ایران

عارفه سادات موسوی نژاد:  گوش شیطان کر گویا بالاخره مرزبانان ایرانی آزاد شده اند.۴ سرباز شریف وطن و پیکر مقدس پنجمین آنها که ظاهرا قراره به زودی به وطن بر گردند…

داستان ازین قرار بود که روز هفدهم بهمن ماه سال گذشته ۵تن از مرزبانان ایرانی در منطقه مرزی سراوان ربوده شدند که ۳ روز بعد گروهک جیش العدل این مسئولیت را برعهده گرفت و چندی بعد اعلام کرد که این مرزبانان را در قبال آزادی زندانیان اهل سنت آزاد می کند.

تلاش های مسئولین در قبال آزاد سازی این مرزبانان به نتیجه ای نرسید و هر روز خبر تازه ای از آزادی یا شهادت آنها منتشر می شد که موج نگرانی را به خانواده آنها وارد می کرد.

در همین حال کمپین آزادی مرزبانان ایرانی تشکیل شد و تعداد زیادی از هنرمندان و مردم با امضای این کمپین و ارسال نامه آن به سازمان ملل و حقوق بشر خواستار آزادی مرزبانان ایرانی شدند.مردم که انتظار پیگیری بیشتری از جانب مسئولین داشتند برای آزادی مرزبانان گروگان گرفته شده در مشهد و تهران در مقابل کنسولگری  و سفارت پاکستان تجمع کردند که البته در تهران با سرکوب نیروی ضد شورش مواجه شد!!

اما نتیجه ای که تجمع مقابل سفارت پاکستان داشت گرافیتی و نقشی از ۵ مرزبان ربوده شده بر روی دیوار این سفارت بود که در ادامه می بینید…

5sarbaz.danaei.net

گرافیتی نوعی از هنر شهری است که می توان گفت یکی از در دسترس ترین رسانه های مردمی است.  و شاید این در دسترس بودن باعث شده  در ایران همواره این هنر و رسانه با نابودی و پاک شدن  مواجه شود. گرافیتی این ۵ مرزبان از نوع گرافتی های مردمی است که حائل پیام آزادی، و نوعی اعتراض به کشور پاکستان برای تحقق وعده هایش است. آن هم زمانی که مردم دست به کار می شوند!

امروز که ما شاهد آزادی این مرزبانان ایرانی هستیم میتوان مهم ترین عامل آزادیشان را اقدام امام جمعه اهل سنت زاهدان دانست که با ارسال نامه به همراه یک جلد قران کریم توانست نظر رئیس این گروهک را جلب نماید و دستور آزادی این سربازان را صادر کند.

اینگونه که پیداست افکار عمومی آمادگی مشارکت کامل در یک جشن  ملی برای آزادی این سربازان را دارد، اگر آنهایی که باید کاری بکنند خواب شان نبرد!

این روزها ۴ مرزبان آزاد شده برای مردم ایران حتما از فوتبالیست هایی که برای شان در ورزشگاه آزادی جشن گرفتیم دوست داشتنی تر هستند…

 

درباره عارفه سادات موسوی نژاد

عارفه سادات موسوي نژاد دانشجوي رشته ي علوم ارتباطات اجتماعي دانشگاه تهران. متولد مهرماه سال هفتاد و سه و شهر مقدس مشهد. بزرگ شدن در يك خانواده مذهبي كه دغدغه هايي از جنس دين و سياست داشتند من را بر آن داشت كه بعد از يك سال تحصيل در رشته ي رياضي به انساني تغيير رشته دهم و مسير زندگي آينده ام را مشخص تر كنم، ازين رو علوم اجتماعي و بالاخص حوزه ي ارتباطات و رسانه را برگزيدم. انگيزه ام براي اين انتخاب بيشتر به علاقه ام به حوزه ي هنري و نقش برجسته اي كه در جوامع ايفا ميكند، بر ميگردد. از آن جايي كه حوزه ي ارتباطات طيف وسيعي از فعاليت هارا در بر ميگيرد از ابتدا تصميم خود را گرفته ام كه فوتوژورناليست خوبي بشوم! از ديگر علايقم ميتوانم به مطالعه كتب ادبي و فلسفي، آموختن زبان هاي روز دنيا، موسيقي و هنرهاي دستي اشاره كنم كه سعي دارم همه را در كنار يكديگر جلو ببرم. در اين وبلاگ سعي دارم تجارب خود را بصورتي تخصصي تر به اشتراك بگذارم. اميدوارم كافه چي خوبي براي ميز جامعه باشم

۲ نظر

  1. ایول خواهر خودم… فقط کاش بیشتر درمورد اصل گرافیتی توضیح میدادی؟ خیلی کلی گفتی که یک نوع هنر مردمیه و …
    یجورایی کامل جا نمیفته برای آدم که دقیقا چی هست و کاربرداش کجاهاست!

     

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا