خانه / مطالب مهم تصویر دار / گرافیتی و هنر شهری

گرافیتی و هنر شهری

دیوارنگاری یا گرافیتی به تصویر کردن نقش‌ها، اشکال، حرف‌ها، نشانه‌ها، نمادها، الگوها و کلمه‌ها بر روی دیوارها و یا هر مکان عمومی‌ای که بتوان از آن به عنوان مکانی برای نوشتن، نقاشی، کنده‌کاری و خط‌کشی کردن استفاده کرد، گفته می‌شود. در بیشتر کشورها نقاشی کردن و یا کشیدن هر علامت و تصویری بر روی دیوارها و یا املاک متعلق به افراد بدون جلب رضایت آنان کاری غیرمجاز و جرمی دارای پیگرد قانونی به شمار می‌آید. 

عارفه سادات موسوی نژاد: پیرو مطلب قبلی (رد پای گرافیتی در مرزهای ایران) لازم دیدم گرافیتی رو بطور اختصاصی  بیشتر توضیح بدم. البته همه ی ما دیوارنگاری های اطراف خود را بار ها دیدیم اما شاید هربار با بی اعتنایی از کنارش گذشته ایم. شاید بد نباشد اگر مختصر توضیحی در رابطه با این هنر شهری، تاریخچه ، انواع و وضیعت آن در ایران بدانیم.

دیوارنگاری یا گرافیتی به تصویر کردن نقش‌ها، اشکال، حرف‌ها، نشانه‌ها، نمادها، الگوها و کلمه‌ها بر روی دیوارها و یا هر مکان عمومی‌ای که بتوان از آن به عنوان مکانی برای نوشتن، نقاشی، کنده‌کاری و خط‌کشی کردن استفاده کرد، گفته می‌شود. در بیشتر کشورها نقاشی کردن و یا کشیدن هر علامت و تصویری بر روی دیوارها و یا املاک متعلق به افراد بدون جلب رضایت آنان کاری غیرمجاز و جرمی دارای پیگرد قانونی به شمار می‌آید. اما آنچه که هنر شهری خوانده می شود اغلب روح بخشیدن به دیوار های بدون استفاده  و نا زیبایی است که چهره ی شهر را می سازند. برخی از اوقات، این کار دربردارنده پیام‌های سیاسی و اجتماعی و حتی فرهنگی و ژانری کامل از بیان هنری مبتنی بر سبک نقاشی روی دیوار با رنگ پاش است. برای برخی از افراد شاید کار هنری فقط هنگامی از ارزش برخوردار است که در یک نگارخانه یا نمایشگاه هنری در معرض دید همگان قرار گیرد اما برای گرافیتیست ها دیوارنگاری معنای واقعی هنر مردمی است. 

graffiti                                

این هنر تاریخچه‌ای بسیار کهن دارد و ریشه در سنگ‌نبشته‌های تاریخی غارها و کتیبه‌های باستانی و نقاشی‌های دیواری در ابعاد گوناگون از همین دسته‌اند. . مانند دیوار نبشته های  یونان باستان، امپراطوری‌های روم، چین و ایران.

شاید شما هم تصاویری از دیوار برلین را دیده باشید که لبریز از این آثار بود یا نگاره‌های دیگر اینترنتی را که دست به دست یا بهتر بگویم ایمیل به ایمیل می‌چرخند که حاوی تصاویر نقاشی‌شده سه بعدی بر کف خیابان‌ها هستند. این‌ها تماماً هنرهای خیابانی هستند.

در ایران دیوارنگاری به دو دسته بخش می‌گردد: دیوارنگاری مردمی و دیوارنگاری حکومتی. دسته نخست بیشتر گویای مسائل سیاسی روز مخالفت با سامانه حاکم و یا تبلیغات مشاغل و آگهی‌هاست. دسته دوم در خدمت تبلیغات عقیدتی حاکم و نمایان ساختن برنامه‌های ایدئولوژیکی حکومت فعلی است. اما آنچه به عنوان هنر شهری و خیابانی مطرح است از ده ی هشتاد خورشیدی در ایران رنگ و بوی جدیدی به خود گرفت که نه تبلیغاتی بود و نه سیاسی و دقیقا همان هنر شهری و خیابانی بود که بعد از به وجود آمدن موسیقی رپ فارسی در ایران به وجود آمد و از همان ابتدا با رپ فارسی ایران پیوند خورد. هیچ کس دقیقا نمیداند اولین نقاشی گرافیتی در ایران کی و چگونه بوجود آمد اما به اعتقاد برخی هنرمندی با اسم مستعار تنها اولین کسی بوده است که این نقاشی را با همان سبک واقعی گرافیتی در سال ۲۰۰۴ در تهران کشیده است. بعد از مدتی این نقاشی در شهر های دیگر ایران چون مشهد توسط افرادی چونEdrak / ادراک ، در تبریز توسط SOT / سوت و ICY / آیسی و FRZ در کاشان توسط R!oter / رضا ریوتر ، در اصفهان احتمالا توسط seier و شیراز توسط Amin Graff / امین گراف ، MR.MAN / آقای من همچنین در برخی شهرهای دیگر شکل گرفت که شاید همه ی آنها در حدود سال ۲۰۰۵ یا ۲۰۰۶ دیوار نگاری را شروع کردند. در تهران بیشتر گرافیتی در منطقه شهرک اکباتان و خیابان نواب می باشد که همواره بین هنرمندان خیابانی تهران و شهرداری این منطقه مشکلاتی وجود داشته است و شهر داری هر از چند گاهی به پاک کردن نقاشی ها اقدام می کند.

5sarbaz.danaei.net

انواع گرافیتی

امضا زنی
امضا همانطور که از نامش پیداست  ساده ترین اثری است که روی دیوار ها می بینید. این نوع گرافیتی هرچند از اولین انواع گرافتی محسوب می شود اما امروز ه در جامعه هنر شهری به تنهایی وجهه خوب و هنری ندارد و به نوعی با وندالیسم پیوند می خورد.

 ترو آپ
ترو آپ طرحی  با اندازه بزرگ که از یک یا چند رنگ زمینه ساده و سریع و یک آوت لایت یا خط محیطی  معمولا با قطر ۵ تا ۲۰ سانتی متر اجرا می شود . این آثار می توانند بسیار زیبا و خلاقانه اجرا شوند و نمونه ای از هنر شهری و گرافتی محسوب می شود.

 استنسیل
شابلون یا استنسیل به آثاری گفته می شود که  در آن با استفاده از تکنیک شابلون کار را اجرا می کنند . شابلون ها می توانند تک رنگ و  یا در چند لایه طراحی و اجرا شوند. امروزه ساختن شابلون های چند رنگ با استفاده از ابزار ها کامپیوتری از قبیل فوتوشاپ و ایلاستراتور امری ساده  است و این در حالی است که هنرمندان گاه با خلاقیت خود می توانند از همین تکنیک ساده استفاده ای بدیع و هنری را به معرض نماش بگذارند.

 پوستر چسبانی
پوستر ها آثار ی هستند که از قبل روی کاغذ اجرا می شوند و سپس توسط هنرمند روی دیوار یا سطوح دیگر چسبانده می شوند .همانند پوستر های تبلیغاتی اما این بار با قصد بیان هنری و نه تبلیغات.

 

 

درباره عارفه سادات موسوی نژاد

عارفه سادات موسوي نژاد دانشجوي رشته ي علوم ارتباطات اجتماعي دانشگاه تهران. متولد مهرماه سال هفتاد و سه و شهر مقدس مشهد. بزرگ شدن در يك خانواده مذهبي كه دغدغه هايي از جنس دين و سياست داشتند من را بر آن داشت كه بعد از يك سال تحصيل در رشته ي رياضي به انساني تغيير رشته دهم و مسير زندگي آينده ام را مشخص تر كنم، ازين رو علوم اجتماعي و بالاخص حوزه ي ارتباطات و رسانه را برگزيدم. انگيزه ام براي اين انتخاب بيشتر به علاقه ام به حوزه ي هنري و نقش برجسته اي كه در جوامع ايفا ميكند، بر ميگردد. از آن جايي كه حوزه ي ارتباطات طيف وسيعي از فعاليت هارا در بر ميگيرد از ابتدا تصميم خود را گرفته ام كه فوتوژورناليست خوبي بشوم! از ديگر علايقم ميتوانم به مطالعه كتب ادبي و فلسفي، آموختن زبان هاي روز دنيا، موسيقي و هنرهاي دستي اشاره كنم كه سعي دارم همه را در كنار يكديگر جلو ببرم. در اين وبلاگ سعي دارم تجارب خود را بصورتي تخصصي تر به اشتراك بگذارم. اميدوارم كافه چي خوبي براي ميز جامعه باشم

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا