خانه / مطالب مهم تصویر دار / هربرت شیلر و دنیای رسانه ها

هربرت شیلر و دنیای رسانه ها

عارفه سادات موسوی نژاد: هربرت شیلر آمریکایی یکی از نظریه‌ پردازان وسایل ارتباط جمعی در آمریکا است که نگاهی منفی راجع به وسایل ارتباط ‌جمعی دارد و می‌گوید آن چه که در مورد نقش مثبت وسایل ارتباط جمعی گفته می‌شود واقعی نیست اومعتقد است نقش این وسایل آن طوری که باید مطلوب باشد نیست بلکه نقشی مخرب و منفی بر روی انسان دارند و در مورد این ابزار اسطوره‌سازی صورت گرفته که او تلاش کرده این اسطوره‌ها را بشکند.
به اعتقاد او آنچه بطور آرمانی برای رسانه ها برنامه ریزی شده هرگز امکان عملی شدن را پیدا نمی کند. البته او مخالف تکنولوژی نیست  اما برخوردی محتاطانه با تکنولوژی های جدید دارد و معتقد است منافع امپریالیسم آمریکا را ریشه در این رسانه ها دارد.


download


نظریه‌های هربرت شیلر در مورد وسایل ارتباط جمعی 

 

۱- اسطوره آزادی و انتخاب شخصی 

آزادی و انتخاب شخصی در مورد رسانه ها عملا مفهومی نداشته و مهمترین هدف هر رسانه ای توجه به مسائل اقتصادی است تا در دنیای سرمایه داری منافع میان مدت و بلند مدت ان رسانه حفظ شود . 


۲- اسطوره بی‌طرفی 

بسیاری بر این باورند که رسانه ها ی معتبر بی طرفند در حالی که شیلر در این باره نظری کاملا متفاوت داشته و ابراز می دارد که در دنیای رسانه ای ازاد عملا رسانه بی طرف وجود ندارد و با توجه به مفاهیم و تعاریف موجود در جوامع رسانه ها هریک از آن ها بر مبنای منافع خود به سمت و سویی مشخص موضع گیری نموده و تابع نظرات ان بخش از جامعه می گردند . 


۳- اسطوره تغییرناپذیری طبیعت انسانی 

بسیاری از جامعه شناسان بر این باورند که انسانها ذاتا روحی شرور داشته و در نتیجه حکومتها برای کنترل این روح و ذاتشرور ناچارند با کنترل و جهت دهی به رسانه ها مانع بروز تعارضها و خطرات اجتماعی و … گردند اما شیلر این تئوری رد می کند و براین باور است که روح انسانها ذاتا شرور نیست و اتفاقا شرایط و موقعیت اقتصادی و سیاسی و اجتماعیحاکم بر جامعه است که سبب بروز این تعارضها در فرد می گردد . 


۴- فقدان تعارض‌های اجتماعی 

رسانه‌ها به نوعی تبلیغ می‌کنند که ما هیچ نوع تعارضی را در اجتماع نداریم و همه در صلح و آرامش با هم زندگی می‌کنند و هر رسانه جامعه خود را از همه جوامع مطلوب‌ تر نشان می‌دهد، شیلر می‌گوید اینطور نیست تمام اتفاقاتی که در درون جامعه می‌افتد به دلیل تضادهای اجتماعیو سیاسی است که باعث همه مشکلات می‌شود اما رسانه‌ها سعی می‌کنند این تضادها را رد کرده و نشان ندهند.


۵- تعدد رسانه‌ها و آزادی آن

در غرب اسطوره ای در مورد آزادی رسانه‌ها وجود دارد می گوید تعدد رسانه ای سبب آزادی بیشتر آن می شود اما این تئوری را نیز رد می‌کند و می‌گوید تعدد نقشی در آزادی بیان ندارد چرا که در نهایت خبرها به صورت استاندارد شده وهدفمند شده هستند و تنوع مطالب عملا وجود خارجی ندارد روزنامه‌ها درهر کشور در مورد موضوعات مختلف، همه به صورت کلیشه‌ای به آن موضوع می‌پردازند محتوای همه آن‌ها یکی است واین یعنی تعدد آن روی تنوع خبر آن تأثیری ندارد وتعدد آن آزادی را بیشتر نمی‌کند.

 

درباره عارفه سادات موسوی نژاد

عارفه سادات موسوي نژاد دانشجوي رشته ي علوم ارتباطات اجتماعي دانشگاه تهران. متولد مهرماه سال هفتاد و سه و شهر مقدس مشهد. بزرگ شدن در يك خانواده مذهبي كه دغدغه هايي از جنس دين و سياست داشتند من را بر آن داشت كه بعد از يك سال تحصيل در رشته ي رياضي به انساني تغيير رشته دهم و مسير زندگي آينده ام را مشخص تر كنم، ازين رو علوم اجتماعي و بالاخص حوزه ي ارتباطات و رسانه را برگزيدم. انگيزه ام براي اين انتخاب بيشتر به علاقه ام به حوزه ي هنري و نقش برجسته اي كه در جوامع ايفا ميكند، بر ميگردد. از آن جايي كه حوزه ي ارتباطات طيف وسيعي از فعاليت هارا در بر ميگيرد از ابتدا تصميم خود را گرفته ام كه فوتوژورناليست خوبي بشوم! از ديگر علايقم ميتوانم به مطالعه كتب ادبي و فلسفي، آموختن زبان هاي روز دنيا، موسيقي و هنرهاي دستي اشاره كنم كه سعي دارم همه را در كنار يكديگر جلو ببرم. در اين وبلاگ سعي دارم تجارب خود را بصورتي تخصصي تر به اشتراك بگذارم. اميدوارم كافه چي خوبي براي ميز جامعه باشم

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا